Centrale wentylacyjne

 

Człowiek jest w stanie przeżyć kilka minut bez powietrza, kilka dni bez wody i kilka tygodni bez jedzenia, dlatego zapotrzebowanie na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy przez większość czasu, stawia coraz wyższe wymagania urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym.

 

Wentylacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu może być realizowana w sposób naturalny, grawitacyjny lub mechaniczny, z wymuszonym przepływem powietrza. Wentylacja grawitacyjna działa dzięki konwencji, a więc ruchowi powietrza wywołanym różnicą gęstości oraz ciśnienia. Nowoczesne budownictwo, ze szczelnymi oknami, drzwiami sprawia, że rozwiązanie to jest nieskuteczne lub niewystarczające, dlatego powszechnie stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z wymuszonym ruchem powietrza.

 

Wentylacja mechaniczna wymaga znacznie więcej miejsca, najczęściej rozbudowanego systemu kanałów wentylacyjnych, dodatkowego zasilania w media, jest droższa w instalacji oraz bywa głośna. Możliwe jest połączenie obu rozwiązań określane mianem wentylacji hybrydowej. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie w sposób naturalny lub mechaniczny albo pracują jednocześnie. Wszystkie systemy mogą zawierać elementy sterujące, które monitorują i dostosowują parametry pracy.

 

Wentylacja grawitacyjna najczęściej stosowana jest w budownictwie mieszkaniowym, natomiast w nowoczesnym budownictwie kubaturowym o charakterze biurowy, komercyjnym oraz w przemyśle najlepiej sprawdza się kontrolowana wentylacja mechaniczna, która odzyskuje ciepło i chłód z wywiewanego powietrza, dodatkowo oczyszcza, dogrzewa, schładza, nawilża lub osusza, a nawet jonizuje i dezynfekuje nawiewane powietrze.

 

Najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna, dzięki której realizowana jest wymiana oraz obróbka powietrza w pomieszczeniach. Właściwie dobrana i sprawnie funkcjonująca wentylacja wpływa zarówno na stan budynku, jak i na zdrowie, samopoczucie i efektywność przebywających w nim ludzi oraz warunkuje przebieg procesów technologicznych, produkcyjnych, badawczych.

 

Instalacja projektowana i wykonywana jest indywidualnie dla każdego obiektu, tak aby spełniała wymogi techniczne i formalne oraz zapewniała optymalne warunki. Również centrale wentylacyjne budowane są dla potrzeb konkretnego projektu – można powiedzieć, że „szyte są na miarę”. Centrale wentylacyjne występują w różnych konfiguracjach, wielkościach, mocach, wariantach wykonania, najczęściej z indywidualnie zaprojektowanym sterowaniem i automatyką. Dbałość o jak najniższe koszty eksploatacji oraz świadoma troska o środowisko naturalne oraz coraz bardziej restrykcyjne wymogi formalne sprawiają, że centrale muszą być wyposażone w wysokosprawne systemy odzyskujące ciepło z powietrza wywiewanego. Centrale wyposażane są w regeneracyjne wymienniki odzysku ciepła oraz rekuperatory. Coraz powszechniej stosowane są również zaawansowane technologicznie pompy ciepła, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnych systemów odzysku ciepła.

 

Centrale w wbudowanymi agregatami chłodniczymi, również w wersji rewersyjnych pomp ciepła pozwalają na pracę bez potrzeby zasilania central w dodatkowych źródło ciepła i chłodu. Centrale wentylacyjne z pompą ciepła mogą być autonomicznymi rozwiązaniami, które dają możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł ciepła i chłodu, pozwalają obniżyć koszty eksploatacji jak również sprawiają, że je zastosować wszędzie tam, gdzie warunki techniczne nie pozwalają na stosowanie kosztownych i szpecących instalacji zewnętrznych, np. w zabudowie miejskiej, obiektach historycznych. Szczegółowe parametry uzyskiwane przez centrale wentylacyjne są ustalane w trakcie procesu projektowego w oparciu o wymagania przyszłego użytkownika, zawarte np. w programie funkcjonalno-użytkowym, przepisy i normy oraz niezbędną wiedzę i doświadczenie.

 

Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, dostępna w naszej ofercie, spełnia najwyższe wymagania w zakresie konserwacji, czyszczenia, izolacyjności i akustyki. To także urządzenia wydajne, a jednocześnie energooszczędne. Ważne jest dla nas, by dostarczać na polski rynek efektywne rozwiązania dla poprawy jakości powietrza, z wykorzystaniem najnowszych technologii. I takie są właśnie nasze centrale wentylacyjne z pompą ciepła.

 

Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła marki Vortice, której jesteśmy przedstawicielem, to doskonale przemyślana konstrukcja, która jest łatwa do mycia, dezynfekowania i konserwacji. Ich zaletą jest modułowość produktu, czego bardzo często oczekują nasi klienci. To także starannie dobrane komponenty zapewniające wysoką jakość połączoną z maksymalną wydajnością, wysoką sprawnością. Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają łatwy dostęp do wszystkich sekcji, co umożliwia sprawny serwis i konserwację, ułatwia wymianę filtrów, czyszczenie i dezynfekcję.

 

Szeroka gama produktów Vortice pozwala dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Oczywiście nasi przedstawiciele zawsze służą profesjonalnym doradztwem i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące dostępnego u nas asortymentu. Jesteśmy pewni, że wspólnie wybrana centrala wentylacyjna spełni nawet najwyższe oczekiwania.

 

Przykładowo obudowa wewnętrzna central może być wykonana z blachy ocynkowanej z możliwością malowania proszkowego, wykonane z blachy AISI 304, AISI 316 lub laminatów. Do wyboru są też baterie wymienników ciepła dostępne są w rożnym wykonaniu - wodne, glikolowe, bezpośredniego odparowania, parowe z różnymi wariantami materiałowymi. Centrale wentylacyjne są też dostępne w wielu wariantach wykonania - konfiguracji poziomej lub pionowej, kompaktowej, modułowej oraz zewnętrznej, dzięki czemu można dopasować urządzenie do przeznaczonego na nie miejsca. Ponadto istnieje możliwość zamówienia central wraz z kompletną automatyką, co znacząco ułatwia instalację. W takim wypadku aparatura kontrolno-pomiarowa zawiera wszystkie niezbędne elementy z szafką zasilająco-sterującą, siłownikami, zaworami, czujnikami, presostatami, przetwornikami częstotliwości, włącznie z okablowaniem oraz uruchomieniem. Podczas projektowania każdej centrali dbamy, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń umożliwiającą staranne mycie i odkażanie urządzenia, tak aby przepływające przez nie powietrze było czyste i zdrowe.

 

Wszystkie oferowane przez naszą firmę centrale wentylacyjne również z pompą ciepła, dostępne w naszej ofercie, posiadają certyfikat Eurovent, który jest świadectwem wykonania testów wydajnościowych według norm europejskich i międzynarodowych. Dzięki temu nabywając sprzedawane przez nas urządzenia można mieć pewność, że dokonujemy najlepszego wyboru, a także przeciwdziałamy błędom na każdym etapie realizacji inwestycji. Nasze produkty wyróżniają się spośród pozostałych atrakcyjną ceną, wysoką jakością, a także dbałością o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu całość charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością.

 

Zakup centrali będzie dobrą inwestycją, jeżeli będzie poprzedzony rzetelną analizą potrzeb, starannym wyborem rozwiązań i optymalnym wyborem urządzeń. Dzięki takiemu podejściu nasi klienci mogą się cieszyć się wydajną pracą urządzeń, niezawodnością i bezawaryjnością i oszczędną eksploatacją przez wiele lat. Ponadto wybór odpowiedniej centrali wentylacyjnej przekłada się na zdrowie użytkowników, na warunki higieniczne w pomieszczeniu, a także na stan budynku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Vortice. Szczegółowe opisy z pewnością ułatwią wybór rozwiązania do konkretnych zastosowań w zależności od miejsca i ich przeznaczenia. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu - z pewnością wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb konkretnego obiektu.

Skontaktuj się z nami!

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku minut!

 

Telefon:

+48 662 354 496

E-mail:

biuro@energywent.pl