Centrale wentylacyjne

 

Człowiek jest w stanie przeżyć kilka minut bez powietrza, kilka dni bez wody i kilka tygodni bez jedzenia, dlatego zapotrzebowanie na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy przez większość czasu, stawia coraz wyższe wymagania urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym.


Wentylacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu może być realizowana w sposób naturalny, grawitacyjny lub mechaniczny, z wymuszonym przepływem powietrza. Wentylacja grawitacyjna działa dzięki konwekcji, a więc ruchowi powietrza wywołanym różnicą gęstości oraz ciśnienia. Nowoczesne budownictwo, ze szczelnymi oknami, drzwiami sprawia, że rozwiązanie to jest nieskuteczne lub niewystarczające, dlatego powszechnie stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z wymuszonym ruchem powietrza.

 

 

Centrala wentylacyjna z pompą ciepła - idealne rozwiązanie dla nowoczesnych budynków

Wentylacja mechaniczna wymaga znacznie więcej miejsca, najczęściej rozbudowanego systemu kanałów wentylacyjnych, dodatkowego zasilania w media, jest droższa w instalacji oraz bywa głośna. Możliwe jest połączenie obu rozwiązań określane mianem wentylacji hybrydowej. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie w sposób naturalny lub mechaniczny albo pracują jednocześnie. Wszystkie systemy mogą zawierać elementy sterujące, które monitorują i dostosowują parametry pracy.

 

Wentylacja grawitacyjna najczęściej stosowana jest w budownictwie mieszkaniowym, natomiast w nowoczesnym budownictwie kubaturowym o charakterze biurowy, komercyjnym oraz w przemyśle najlepiej sprawdza się kontrolowana wentylacja mechaniczna, która odzyskuje ciepło i chłód z wywiewanego powietrza, dodatkowo oczyszcza, dogrzewa, schładza, nawilża lub osusza, a nawet jonizuje i dezynfekuje nawiewane powietrze.

 

Najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna, dzięki której realizowana jest wymiana oraz obróbka powietrza w pomieszczeniach. Właściwie dobrana i sprawnie funkcjonująca wentylacja wpływa zarówno na stan budynku, jak i na zdrowie, samopoczucie i efektywność przebywających w nim ludzi oraz warunkuje przebieg procesów technologicznych, produkcyjnych, badawczych.

 

Instalacja projektowana i wykonywana jest indywidualnie dla każdego obiektu, tak aby spełniała wymogi techniczne i formalne oraz zapewniała optymalne warunki. Również centrala wentylacyjna budowana jest dla potrzeb konkretnego projektu – można powiedzieć, że „jest szyte na miarę”. Centrala wentylacyjna występuje w różnych konfiguracjach, wielkościach, mocach, wariantach wykonania, najczęściej z indywidualnie zaprojektowanym sterowaniem i automatyką. Dbałość o jak najniższe koszty eksploatacji oraz świadoma troska o środowisko naturalne oraz coraz bardziej restrykcyjne wymogi formalne sprawiają, że centrala wentylacyjna musi być wyposażona w wysokosprawne systemy odzyskujące ciepło z powietrza wywiewanego. Centrala wentylacyjna wyposażana jest w regeneracyjne wymienniki odzysku ciepła oraz rekuperatory. Coraz powszechniej stosowane są również zaawansowane technologicznie pompy ciepła, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnych systemów odzysku ciepła.

 

 

Centrala wentylacyjna ze zintegrowaną pompą ciepła

Centrala wentylacyjna z wbudowanym agregatem chłodniczym, również w wersji rewersyjnej pompy ciepła pozwala na pracę bez potrzeby zasilania centrali w dodatkowe źródło ciepła i chłodu. Centrala wentylacyjna z pompą ciepła może być autonomicznym rozwiązaniem, które daje możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł ciepła i chłodu. Centrala wentylacyjna pozwala obniżyć koszty eksploatacji oraz być stosowana wszędzie tam, gdzie warunki techniczne nie pozwalają na stosowanie kosztownych i szpecących instalacji zewnętrznych, np. w zabudowie miejskiej, obiektach historycznych. Szczegółowe parametry uzyskiwane przez centrale wentylacyjne są ustalane w trakcie procesu projektowego w oparciu o wymagania przyszłego użytkownika, zawarte np. w programie funkcjonalno-użytkowym, przepisy i normy oraz niezbędną wiedzę i doświadczenie.

 

Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, dostępna w naszej ofercie, spełnia najwyższe wymagania w zakresie konserwacji, czyszczenia, izolacyjności i akustyki. To także urządzenia wydajne, a jednocześnie energooszczędne. Ważne jest dla nas, by dostarczać na polski rynek efektywne rozwiązania dla poprawy jakości powietrza, z wykorzystaniem najnowszych technologii. I taka jest właśnie każda centrala wentylacyjna z pompą ciepła będąca w naszej ofercie.

 

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Vortice

Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła marki Vortice, której jesteśmy przedstawicielem, to doskonale przemyślana konstrukcja, która jest łatwa do mycia, dezynfekowania i konserwacji. Ich zaletą jest modułowość produktu, czego bardzo często oczekują nasi klienci. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła także starannie dobrane komponenty zapewniające wysoką jakość połączoną z maksymalną wydajnością, wysoką sprawnością. Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła posiada przemyślane rozwiązania konstrukcyjne zapewniające prosty dostęp do wszystkich sekcji, co umożliwia sprawny serwis i konserwację, ułatwia wymianę filtrów, czyszczenie i dezynfekcję.

 

Szeroka gama produktów Vortice pozwala dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Oczywiście nasi przedstawiciele zawsze służą profesjonalnym doradztwem i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące dostępnego u nas asortymentu, niezależnie, czy to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czy centrala wentylacyjna z pompą ciepła. Jesteśmy pewni, że wspólnie wybrana centrala wentylacyjna spełni nawet najwyższe oczekiwania.

 

Przykładowo obudowa wewnętrzna central wentylacyjnych może być wykonana z blachy ocynkowanej z możliwością malowania proszkowego, wykonane z blachy AISI 304, AISI 316 lub laminatów. Do wyboru są też baterie wymienników ciepła dostępne są w rożnym wykonaniu - wodne, glikolowe, bezpośredniego odparowania, parowe z różnymi wariantami materiałowymi. Centrale wentylacyjne są też dostępne w wielu wariantach wykonania - konfiguracji poziomej lub pionowej, kompaktowej, modułowej oraz zewnętrznej, dzięki czemu można dopasować urządzenie do przeznaczonego na nie miejsca. Ponadto istnieje możliwość zamówienia central wraz z kompletną automatyką, co znacząco ułatwia instalację. W takim wypadku aparatura kontrolno-pomiarowa zawiera wszystkie niezbędne elementy z szafką zasilająco-sterującą, siłownikami, zaworami, czujnikami, presostatami, przetwornikami częstotliwości, włącznie z okablowaniem oraz uruchomieniem. Podczas projektowania każdej centrali dbamy, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń umożliwiającą staranne mycie i odkażanie urządzenia, tak aby przepływające przez nie powietrze było czyste i zdrowe.

 

Każda oferowana przez naszą firmę centrala wentylacyjna z pompą ciepła oraz centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła posiada certyfikat Eurovent, który jest świadectwem wykonania testów wydajnościowych według norm europejskich i międzynarodowych. Dzięki temu nabywając sprzedawane przez nas urządzenia można mieć pewność, że dokonuje się najlepszego wyboru. Poza tym przeciwdziałamy błędom na każdym etapie realizacji inwestycji. Warto też zaznaczyć, że każda będąca w naszej ofercie  centrala wentylacyjna z pompą ciepła oraz centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła wyróżnia się spośród pozostałych atrakcyjną ceną, wysoką jakością, a także dbałością o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu całość charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością.

 

Niezależnie od wyboru, czy to centrala wentylacyjna z pompą ciepła, czy centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, będzie to doskonała inwestycja jeżeli będzie poprzedzona rzetelną analizą potrzeb, starannym wyborem rozwiązań i optymalnym dobraniem urządzeń. Dzięki takiemu podejściu nasi klienci będą mogli cieszyć się wydajną pracą urządzeń, niezawodnością i bezawaryjnością i oszczędną eksploatacją przez wiele lat. Ponadto odpowiednia centrala wentylacyjna przekłada się na zdrowie użytkowników, na warunki higieniczne w pomieszczeniu, a także na stan budynku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Vortice. Szczegółowe opisy z pewnością ułatwią wybór rozwiązania do konkretnych zastosowań w zależności od miejsca i ich przeznaczenia. W razie pytań i wątpliwości, czy to centrala wentylacyjna z pompą ciepła, czy centrala wentylacyjna zapraszamy do kontaktu - z pewnością wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb konkretnego obiektu.

 

Skontaktuj się z nami!

Odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku minut!

 

Telefon:

+48 662 354 496

E-mail:

biuro@energywent.pl